A nagyfeszültségű berendezések áramütés elleni védelme alapvetően védőföldeléssel biztosítható, kiegészítő védelemként azonban alkalmazható a környezet elszigetelése, elkerítés, potenciálbefolyásolás érintésvédelmi módok is. A hiba során bekövetkező földzárlat biztonságos levezetése a megfelelően kialakított földelőháló feladata. Még a régi MSZ 172 szabványsorozat megengedte, hogy a tervezők egyszerűen nyilatkozzanak az érintésvédelem megfelelőségéről, a jelenleg hatályos MSZ EN 50522:2011 és MSZ EN 50341 szabványsorozat már méréssel, számítással való ellenőrzést is megköveteli. Cégünk ezen ellenőrző számítások, mérések elvégzésében kíván a tervezőknek segítséget nyújtani.
A számítások menete a következő:
A vizsgált alállomás eredő földelési ellenállásának mérése - a földelőhálón normál állapotban is jelenlévő zavarfeszültségek és áramok miatt - alapvetően egy megfelelően szelektív mérőműszer segítségével történik. A mért eredő földelési impedancia, valamint a mértékadó földzárlati áram ismeretében számítható a háló potenciálemelkedése (hibafeszültség) a távoli földreferencia ponthoz képest. Nagyfeszültségen a hibafeszültség értéke - még nagyon kis lekapcsolási idők esetén is - általában jóval nagyobb, mint az MSZ EN 50522:2011 által előírt határértékek, ezért szükséges az ennél kisebb, az emberi test által ténylegesen áthidalható érintési- és lépésfeszültségek mérése. Az általunk használt műszer az utóbbi mérésére is alkalmas, a mértékadó földzárlati áram ismeretében szintén kiszámítható a hiba bekövetkeztében jelentkező tényleges érintési- és lépésfeszültség.
Ugyanezen műszer segítségével végezhető a földelőháló folytonosságának (konzisztenciájának) vizsgálata is, amely arra vonatkozóan ad információt, hogy a földelőháló állapota az évek alatt nem romlott-e jelentősen (pl. korrózió következtében).